Er du vores nye praktikant?

Så glæder vi os til at lære dig at kende. Hos arkitektfirmaet Vallentin Haugland får du en elev/praktikanttid med udfordring og ansvar. Du vil blive en del af vores team, og vi sørger for at din praktik/elevtid indeholder relevante og udfordrende arbejdsopgaver.

“Arkitektfirmaet Vallentin Haugland arbejder med projekter i et bredt spænd, med mange forskellige udfordrende opgaver: konkurrencer, erhvervsprojekter, offentlige og private projekter. Således tilegner vi os mange forskellige kompetencer” siger arkitekt Jens Tygstrup.

"Vores fornemmeste opgave er at klæde vores elever og praktikanter ordentligt på, så de får relevante og gode erfaringer med sig. Selvfølgelig med fokus på faglighed, men for mig er det ligeså vigtigt at vores elever/praktikanter får erfaringer i samarbejde på tværs af faglighed, internt og eksternt, håndtering af deadlines og at vi viser hvad det vil sige at løfte i flok." siger grafiker og elevansvarlig Marie-Louise Ejstrup Albertsen

"Det der har overrasket mig mest, har været hvor meget jeg har fået lov til at lave!" siger mediegrafikerelev Katrine Munk Schou Jacobsen. "Jeg holder specielt af at lave content til sociale medier, nyheder, hjemmesideredigering, grafisk layout og udvikle en masse fede videoer."

Arbejdsopgaver
Vil du uddanne dig indenfor byggeri og design, kan vi tilbyde dig et job som elev eller praktikant, i vores afdeling i Horsens. Vi har både bygningskonstuktørpraktikanter og en mediegrafikerelev. Vi tager meget gerne imod arkitektstuderende, multimediedesignstuderende eller en helt tredje - på jagt efter praktikplads.

Dine arbejdsopgaver vil i høj grad afhænge af, hvor du ser dig selv - og hvad du kan. Måske er du en dygtig studerende som er vild med revit? Måske er du vild med animationer og grafik?

”Vil du udfordres på andre arbejdsområder end de allerede givne, er de meget lydhør for ændringer.” siger tidligere bygningskonstruktørpraktikant Emil Oxbøll

Alt efter svar kan dine arbejdsopgaver være meget forskellige, så for at give dig et lille indblik, har vi listet eksempler nedenfor:

  • Projekterende bygningskonstruktør
  • Dialog med samarbejdspartnere og bygherre
  • Deltagelse i brugermøder og interne møder
  • Udvikling af content
  • Korrekturlæsning
  • Animation

Lyder det som noget for dig?
Bygningskonstrukørpraktikanter (projekterende)
Bygningskonstruktørpraktikant (udførende)


Ansøgning vedr. praktik, byggeteknisk baggrund:
lkn@arhvh.dk

Ansøgning vedr. praktik, grafisk design og kommunikation:
mla@arkvh.dk

Skrevet den 27/03-2019